Pokyny pro tapetování

Standardní tapety a prémiová třída

Tapetové proužky jsou očíslovány v pořadí, ve kterém by měly být přilepeny ke zdi.

Musíte začít lepit z levé strany a postupovat směrem doprava. Tapetové proužky by na sebe měly oběma konci těsně navazovat.

Nástroje
Kbelík
MALÍŘSKÝ VÁLEČEK
Tlakový válec
Tužka
Houba na mytí
Zednická lžíce
Štětec
Křemenný nůž
VODOVÁHA
Příprava
1
Odstraňte starou barvu nebo tapetu
Stěnu musíte nejprve očistit od zbytků staré tapety či barvy. Doporučujeme, abyste na zdi staré tapety nenechávali. Pokud máte potíže s jejich odstraněním, zkuste je trochu navlhčit teplou vodou.
2
Ujistěte se, že je povrch hladký a čistý
Na vyčištěný povrch původní zdi lze nanést tmel, díky kterému se vyhladí případné hrboly. Pokud je povrch porézní, aplikujte před tapetováním primer. Mezi porézní povrchy se řadí broušené stěny, stěny se starou tapetou, třísky atd. Povrch byste měli přetřít podkladovou vrstvou i v případě, že obsahuje jasné barvy, které by mohly skrz tapetu prosvítat.
Lepení
1
Zkontrolujte fototapetu
Před lepením tapety na zeď zkontrolujte, zda máte všechny potřebné proužky a zda žádný z nich není poškozen nebo vadný.
2
Udělejte si značení pro lepení prvního proužku
Velmi důležité je lepení již prvního pruhu tapety. První věcí, kterou musíte udělat, je označit si zeď. Pomocí vodováhy, měřicí pásky a tužky nakreslete – měřeno od okraje stěny – svislou čáru odpovídající šířce tapety. Značky vám budou sloužit jako vodítko při umístění prvního proužku na zeď. Dávejte pozor, aby nebyla linka příliš silná, jinak by mohla pod tapetou prosvítat.
3
Příprava lepidla
Do kbelíku přidejte požadované množství studené vody (viz tabulka). Za stálého míchání lepidlo pomalu nalijte do vody. Po vylití celého lepidla ještě směs po dobu jedné minuty míchejte. Pak ji nechte 10 minut odstát a znovu promíchejte. Poté je lepidlo připraveno k použití.

Množství

1 balíček

vody

1,7 L

plocha (m²)

10 m²

Pozor: pokud jste si koupili lepidlo od jiného výrobce, následujte pokyny uvedené na obalu výrobku.

4
Lepidlo naneste přímo na zeď
Lepidlo postupně nanášejte na zeď v šířce odpovídající jednomu pruhu, s malou rezervou. Další část zdi lepidlem natřete až poté, co jste přilepili předchozí pruh. Použijte váleček nebo štětce. Důležité je, aby byl lepidlem pokryt celý povrch stěny, jinak se na tapetě mohou tvořit bubliny.
5
Jednotlivé pruhy tapety k sobě dávejte tak, aby na sebe jejich okraje pohodlně navazovaly, ale nepřekrývaly se, pevně je přimáčkněte ke zdi.
Pro dosažení nejlepších výsledků použijte tlakový válec. Při lepení pečlivě zkombinujte vzor a ujistěte se, že na přední straně fototapety nejsou skvrny od lepidla.

Poznámka: Dbejte na to, aby na tapetě nebyly záhyby

6
Vyhlaďte tapetu po celém povrchu
Jemně vyhlaďte proužky rukama nebo tlakovým válcem a pracují ze středu k okraji. Jakmile tapeta zaschne, všechny malé bubliny a vrásky zmizí. Pokud se na přední povrchu tapety objeví skvrny lepidla, opatrně je vyjměte vlhkým hadříkem nebo houbou, aniž byste čekali, až lepidlo zaschne. lepidlo s pohyby světla.

7
Ořízněte přebytečné části tapety
Poté, co jste přilepili všechny proužky tapety ke zdi, odřízněte přebytečné části stěrkou na tapety a ostrým kancelářským nožem.
8
Počkejte 24 hodin, než lepidlo zcela zaschne a uvidíte konečný výsledek. Po celou tu dobu by v místnosti neměl být žádný průvan.
Posaďte se a užijte si svou nově vypadající místnost!

Poznámka: : Vinylové tapety jsou méně prodyšné než ty netkané. Proto, pokud je nalepíte na hustý povrch, který neabsorbuje dobře vlhkost, může trvat déle, než uschnou.