Pokyny pro tapetování

Nástroje, které budete potřebovat
Kbelík
Malířský váleček
Plastový váleček
Tužka
Houba
Lopatka
Kartáč
Úřednický nůž
Úroveň
Příprava stěny

Odstranění starých nátěrů nebo tapet

Před zavěšením nechte tapetu 24 hodin v místnosti, aby dosáhla pokojové teploty.
Před nalepením nové tapety je nezbytné stěnu řádně připravit odstraněním všech stávajících tapet nebo nátěrů. Důrazně nedoporučujeme ponechávat na stěně staré tapety. Pokud se setkáte s obtížemi při odstraňování starých tapet, zkuste je lehce navlhčit teplou vodou, abyste proces usnadnili.

Ujistěte se, že je povrch hladký a čistý

Před aplikací tapety se ujistěte, že je povrch hladký a bez nedokonalostí. V případě potřeby naneste po odstranění starého nátěru na stěnu tmel, abyste vyhladili případné nerovnosti.

U porézních povrchů, jako jsou broušené stěny, stěny s dřevotřískovými deskami, je nezbytné před tapetováním použít základní nátěr. Navíc, pokud má povrch světlé barvy, které mohou přes tapetu prosvítat, doporučuje se základní nátěr, aby byl zajištěn bezchybný povrch.

Tapetování

Kontrola tapet

Před nalepením tapety na stěnu pečlivě prohlédněte jednotlivé pruhy, abyste se ujistili, že jsou všechny přiloženy a nejsou poškozené nebo vadné.

Označení prvního pásu

Před nanesením prvního pásu tapety je nutné stěnu přesně označit. Pomocí vodováhy, metru a tužky nakreslete na stěnu svislou čáru ve vzdálenosti rovnající se šířce tapety od okraje. Tyto značky budou sloužit jako vodítko při umisťování prvního pásu na zeď. Dbejte na to, aby čára nebyla příliš tmavá, aby neprosvítala přes tapetu.

Příprava lepidla na tapety

Nalijte studenou vodu do kbelíku (potřebné množství vody najdete na obalu) na jedno balení lepidla na tapety.
Do vody postupně za stálého míchání přidávejte veškerou tapetovou pastu.
Míchejte vodu tak, aby se vytvořil vířivý efekt.
Po 10 minutách čekání znovu promíchejte tapetovou pastu. Nyní je připravena k použití.

Poznámka: Pokud jste zakoupili lepidlo od jiného výrobce, postupujte při přípravě podle pokynů uvedených na obalu.

Lepení přímo na stěnu

Postupně nanášejte lepidlo na stěnu přibližně v šířce jednoho pásu s malou rezervou. Novou dávku lepidla nanášejte až po dokončení lepení jednoho pásu tapety. Použijte váleček nebo štětec, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí po celé ploše stěny. Správné pokrytí stěny lepidlem je zásadní, aby se pod tapetou netvořily bubliny.

Uspořádání tapetových pásů

Pruhy tapet rozložte tak, aby jejich okraje těsně přiléhaly k sobě a nepřekrývaly se, a pevně je přitiskněte na místo. Pro dosažení optimálního výsledku použijte plastový váleček, abyste zajistili bezpečné přilnutí. Při nanášení tapety věnujte zvýšenou pozornost vyrovnání vzoru a vyvarujte se nanesení lepidla na přední plochu fototapety. Plastovým válečkem musíte také chodit po sklech.

Poznámka: Zabraňte vzniku záhybů na tapetě, abyste se vyhnuli případným prasklinám na plátně.

Vyhlazení tapety

Pruhy jemně uhlaďte rukama nebo plastovým válečkem, začněte od středu a postupujte směrem ven. Drobné bublinky nebo vrásky zmizí, jakmile tapeta uschne. Pokud se na přední ploše tapety objeví skvrny od lepidla, opatrně je odstraňte vlhkým hadříkem nebo houbičkou, než lepidlo zaschne.

Pozor: Lepidlo odstraňujte jemnými a lehkými pohyby, aby nedošlo k tření povrchu.

Ořezávání přebytečných tapet:

Po nalepení všech pásů na stěnu odřízněte nepotřebné fragmenty pomocí tapetářské stěrky a ostrého kancelářského nože.

Před posouzením konečného výsledku nechte lepidlo 24 hodin zcela zaschnout. Během této doby zajistěte, aby v místnosti nebyl průvan.

Pohodlně se usaďte a vychutnejte si svůj osvěžený prostor!

Poznámka: Vinylové tapety jsou ve srovnání s netkanými méně prodyšné. Pokud jsou tedy aplikovány na hustý povrch se špatnou absorpcí vlhkosti, mohou vyžadovat delší dobu k úplnému vyschnutí.